Laivų prekeivis, Laivas - rimų paieška


laivų prekeivis

Tema: Uosto istorijos puslapiai Klaipėda pasižymėjo klestinčia burine laivininkyste ir vėjo varomų lentpjūvių gausa. Miesto laivybos įmonėms priklausė daugiau kaip laivų, o Dangės upės krantinėse neretai vos tilpo prišvartuoti laivai, kurių dauguma buvo pastatyti Klaipėdoje.

Du Teillay ( m. laivas)

Veikė ir keletas laivų statyklų, iš kurių pirmavo meistro Piepero statykla. Jis pirklių buvo ypač pagerbtas, kai nuo štapelių nuleido savo šimtąjį laivą.

Prekeivius atleis nuo rinkliavos Vytauto Petriko nuotr. Laivų parado metu vyksiančios mugės prekeiviai tradiciškai bus atleisti nuo rinkliavos. Tam ketvirtadienį pritarė miesto taryba. Tradicinis Laivų paradas, kuris skelbia pramoginės laivybos sezono pradžią, šiemet vyks gegužės 19 d.

Tuomet dar nebuvo tų milžiniškų plaukiojančių dėžių, kurios į savo pilvą sutalpintų ištisus grūdų ar medienos sandėlius. Laivai buvo pastatyti vien iš laivų prekeivis su mediniais špantais, nenaudojant geležies, todėl jų ilgis ir plotis buvo atitinkamai riboti.

Vis dėlto tvirtai suleistos ąžuolinės lentos turėjo tokį privalumą, kad, atsitrenkus į kliūtį, lengvai nelūžo, nes pasižymėjo elastiškumu. Jauni Klaipėdos pirkliai mokslų sėmėsi Londone.

NAUJAUSI KOMENTARAI

Jauni anglai savo ruožtu gilinti žinių buvo siunčiami į Klaipėdą. Visais laikais Klaipėdoje gyvenantys anglai — konsulai, pasiturintys pirkliai ar smulkūs kontoros padėjėjai — sudarė geriausią kompaniją, kuri niekada nesišlaistė smuklėse ar lankėsi abejotinos reputacijos namuose.

Kiekvienas jautėsi įpareigotas deramai atstovauti džentelmeniškumu garsėjančiai nacijai. Kadangi laivai daugiausia plaukiojo tarp Klaipėdos ir Anglijos uostų, klaipėdiečiai dažnai nukakdavo į Londoną ar Hulj nei į Berlyną, nes Tilžės—Įsručio geležinkelio laivų prekeivis buvo nutiesta jau vėlesniais laikais. Klaipėdos laivininkystės bendrovių ir laivų maklerių kontoros buvo įsikūrusios miesto centre, į šiaurę nuo Dangės.

Post navigation

Didžiausia laivininkystės firma. Schwe-dersky Nachf, kuriai priklausė gražus namas Aleksandro gatvėje. Ji turėjo keletą laivų — iki 4 tonų talpos ir, be kita ko, vertėsi kalkakmenių įvežimu, kurie Klaipėdoje iš jūrinių laivų buvo perkraunami į vidaus vandenų laivus ir laivų prekeivis vilkikais bei baržomis gabenami į Tilžės kalkių degyklą ir tenykštį celiuliozės fabriką. Vienas iš firmos savininkų konsulas Janas tais laikais garsėjo kaip itin veiklus versli­ninkas.

Kadaise Lietuvos pajūryje festivalio metu sutikau merginą ir man labai galvon įstrigo jos, lietuvės, emigravusios į atokų Kolumbijos laivų prekeivis, istorija. Ryšių beveik nepalaikėm, bet atsiboginusi į Pietų Ameriką pamaniau, kad pasisakysiu, kur esu, ir gal gausiu gerų patarimų. Paklausiau jos nuomonės, ar verta apsilankyti Amazonės lygumų regione ir apsistoti porai dienų tipiškoje rančoje, siūlančioje visokias vietos atrakcijas. O ji sako: tai kad aš pati gyvenu tipiškoje rančoje, tai kodėl ne pas mane apsistot?! Šis Dovilės klausimas kaipmat nubraukė visus kitus variantus ir mes pasileidom į pietus Bogotos link.

Jis nupirko netoli Laivų prekeivis ant seklumos užplaukusį ir ties kapitono tilteliu perlūžusį garlaivį, iškrovė laivo priekinės dalies krovinį, sutaisė laivagalį ir nuplukdė savo laimikį į Dancigą, kur buvo pastatytas naujas pirmagalis. Janas laivų statyba užsiėmė asmeninių pomėgių skatinamas. Jos savininkas konsulas Smėlingas buvo vienas iš labiausiai gerbiamų miesto piliečių.

laivų prekeivis

Laivų statykla Memelyje, m. Keletas anglimi prekiauj ančių firmų papildė laivininkyste suinteresuotų verslo žmonių sąrašą. Savaime suprantama, čia netrūko ir laivus įranga laivų prekeivis proviantu aprūpinančių prekeivių, kuriems Klaipėdoje atstovavo Vilio Valkerio firma. Visos šios bendrovės ir firmos, nepastebimos išorinio stebėtojo žvilgsniui, daugiau kaip šimtmetį laivų prekeivis miesto vaizdą ir jo charakterį.

laivų prekeivis

Be abejonės, jų būtume priskaičiavę ir daugiau, jeigu tik keletas Klaipėdos laivininkystės bendrovių nebūtų pražiopsojusios to momento, kai burlaivius keitė garlaiviai, ir spėjusios laiku prisitaikyti prie pakitusių laivybos sąlygų. Deja, jos krito nelygioje konkurencinėje kovoje.